Karpatský Oblouk

17.07.2023

Aleš Tajták nosí v hlavě myšlenku na bikepackingovou výzvu, která tady ještě nebyla. V mnoha ohledech bude unikátní - náročností a délkou trasy, těžkým terénem i lokalitou. Její účastníci navštíví tři země, vyjedou do nadmořské výšky přes 2000 metrů a budou se často pohybovat daleko od jakékoliv civilizace. Na přihlášku je ještě dost času, předpokládaným termínem startu je léto 2024.

Aleši můžeš nám myšlenku Karpatského Oblouku představit?

Jsem velký fanoušek slavných bikepackingových závodů v Severní Americe. Jejich společným jmenovatelem je putování na kole skutečnou divočinou s minimem civilizace. Rád bych podobnou akci zorganizoval v Evropě, přesněji řečeno v Karpatech, které znám jak své boty a jsou pro nás Čechoslováky i dobře dostupné. V ideálním případě by se začínalo nad Bratislavou, odkud by se jelo na východ přes Slovensko na Ukrajinu a pak dolů na jih do Rumunska. Trasa po hřebenu Karpat by mohla měřit nějakých 1800 kilometrů a byla by to, když ne nejtěžší, tak určitě nejdivočejší akce svého druhu v Evropě. Bohužel nám do toho aktuálně vstupuje válka na Ukrajině. Dá se to vyřešit přejezdem po cyklostezce přes Maďarsko. I tak by Karpatský Oblouk neztratil nic ze své náročnosti a krásy.

Máš již nějakou konkrétnější představu jak by to celé mohlo vypadat?

Napadlo mě, že by se startovalo společně se Slovakia Divide. Část přes Slovensko by měly obě akce stejnou. Účastníci Karpatského Oblouku by pak pouze pokračovali dál do Maďarska. Uvažuji rovněž o tom, že ti přihlášení, kteří Slovakia Divide již absolvovali v uplynulých letech by měli možnost startovat až z východu Slovenska. Trasa by se jim zkrátila. Ne každý totiž může takové akci obětovat dlouhou dovolenou.

Karpatský Oblouk bych rád zrealizoval v roce 2024 a dost pravděpodobně by to byl jednorázový podnik bez dalšího pokračování.

Máš asi pocit, že na takovou "šilenost" se opakovaně moc lidí nepřihlásí?

No nebude to rozhodně akce pro každého. Zvláště v Rumunsku se pojede opravdu náročným terénem v nadmořských výškách nad 2000 metrů. Do toho může výrazně vstoupit počasí. Narozdíl od slovenských hor není na hřebeni rumunských Karpat moc přístřešků na spaní, určitě by sebou každý měl mít například tarp. Další nepříjemnosti mohou být velcí salašničtí psi, dokáží být docela dotěrní. Účastníci by měli jezdit raději po dvou, aby se s těmito nástrahami lépe vyrovnali. Rozhodně bych v těchto končinách nedoporučoval jízdu přes noc.

Když je to taková divočina, problém bude asi i s jídlem?

To bych tak tragicky rozhodně neviděl. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jídlo se v rumunských horských osadách, které na trase určitě budou, dá sehnat třeba i v neděli večer. Spousta místních se prodejem vlastnoručně vyrobených potravin živí a jako správní obchodníci neznají zavírací hodiny. Každopádně bude potřeba nakoupit si vždy minimálně na celý den dopředu.

Ty sám jsi tu trasu už projel?

Loni v září jsem vyrazil z Bratislavy a projel trasu s přejezdem přes Maďarsko. Část jsem jel sám, část s různými kamarády, kteří se ke mně po cestě přidávali a zase odpojovali. V Rumunsku jsme zažili opravdu extrémní podmínky. Teplota na hřebenech klesala k nule, zažili jsme i sníh. Uprostřed léta snad nic takového nehrozí.

Kdo se na takovou výzvu podle tebe přihlásí?

Věřím, že jezdci, kteří už se mnou mají zkušenost ze Slovakia Divide. Pak očekávám účastníky z různých koutů Evropy. Bikepackery hledající nové výzvy v krajinách, kde se nic podobného zatím nekonalo. Ta akce má podle mě opravdu potenciál přiblížit se velkým a slavným americkým závodům, kam se ne každý vzhledem k nákladům může vypravit...